Mindennapi élet blogjai (szeretet,szerelem,problémák,ötletek)

Én úgy szeretném, ha a szeretet, A boldogság, a béke fénye égne mindenki lelkében.

Egyre több jel mutat arra, hogy komoly átalakulás zajlik a földi klímában. Abban is egyre nagyobb az egyetértés, hogy ennek a változásnak az okai elsődlegesen emberi eredetűek. Ez összességében azt jelenti, hogy az embernek a természetbe való egyre erőteljesebb beavatkozása olyan folyamatokat indított el, amelyek akár veszélyes mértékben is megváltoztathatják bolygónk klímáját.

fold.jpg

Veszélyben a Föld tüdejének is nevezett Amazonas őserdő. Bolíviától, Paraguayon át Brazíliáig megállíthatatlanul terjednek ugyanis az erdőtüzek. A füst miatt repülőjáratokat kellett törölni, és járhatatlanná vált több vízi út is.

A tüzeket a farmerek okozták, akik a hagyományos technikát követve az esős időszak előtt felégették a legelőket, a lángok pedig átterjedtek az erdőre. Mások az esőerdő rovására akarnak újabb legelőterületeket szerezni. A környezetvédők szerint a klímaváltozás miatt a hagyományos technikákat már nem szabadna használni.

Bolygónk legnagyobb egybefüggő erdeje, az Amazonas létfontosságú szerepet játszik az egész Föld klímájának szabályozásában.

2.jpg

A globális felmelegedés vizsgálatakor kevés adat áll rendelkezésre bolygónk harmadik legnagyobb jégraktáráról: a magashegységekkel határolt Tibeti-fennsíkról, amely szintén drámai felmelegedésen megy keresztül.

A közeljövőben a klímaváltozás és a felmelegedés gyors és intenzív lesz a Tibeti-fennsíkon. Ezt állapítja meg a Nature magazinban megjelent tanulmány, amely kínai és amerikai kutatók közelmúltban folytatott kutatási eredményeit összegzi. A mérések szerint az utóbbi fél évszázadban a fennsík átlagos hőmérséklete 0,3 Celsius fokot emelkedett, amely háromszorosa a világátlagnak. Tibet gleccsereinek 82%-a folyamatosan visszahúzódik. Csak az utóbbi évtizedben a permafrost (állandóan fagyott föld) kiterjedése 10% -kal csökkent.

Ha ez a trend folytatódik, vagy felgyorsul, akkor a következményeket a fennsíktól nagy távolságokban is érzékelni fogják. A felmelegedés következtében több milliárd ember vízutánpótlása forog veszélyben és bolygónk jelentős részének a légköri cirkulációja is megváltozhat.

1.jpg

Áradások és aszályok

Az olvadó gleccserek veszélyes gleccsertavakat hoznak létre, melyeket csupán a gleccser hordalékából felépülő morénasánc próbál féken tartani. A Himalája északi lejtőin a tudósok 34 ilyen gleccsertavat azonosítottak be és 20 kitöréses áradást regisztráltak az utóbbi 50 évben. Az ilyen áradások rövidtávon okoznak veszélyt. Hosszú távon azonban a fennsík legmagasabb részének vízellátása kerülhet veszélybe. A környező hegyekből nyerik vizüket azok a hatalmas folyók – Jangce, a Sárga-folyó, a Mekong, a Gangesz és az Indus – melyek keresztülszelik Délkelet-Ázsiát. Ha a gleccserek visszahúzódása folytatódik és a hó mennyisége csökken a fennsík legmagasabb régióiban, akkor több milliárd ember vízellátása kerülhet veszélybe.

3.jpg

Veszélyben a monszun

Milyen hatással lehet az átalakuló Tibeti-fennsík – melegedő éghajlat, visszahúzódó gleccserek, pusztuló permafrost és alpesi ökoszisztéma – a közvetlen és a globális környezetére?

A változások első és legjelentősebb áldozata az indiai monszun lehet. Ezt az erős, évszakonkénti szelet a szárazföld és az óceán közötti hőmérsékletkülönbség hozza létre. Nyáron a szárazföld belseje jobban felmelegszik, mint az Indiai-óceán, ekkor a szél az óceán felől érkezik rengeteg csapadékkal.

A Tibeti-fennsík kiemelkedése – amely 50 millió évvel ezelőtt kezdődött – csak felerősítette ezt a hatást. A fennsík kiemelkedésével létrejött egy nagy kiterjedésű felület, amely tovább növelte a szárazföld és óceán között amúgy is meglévő légnyomáskülönbséget, ezáltal fokozta a monszunhatását. A jelenleg rendelkezésre álló klímamodellek különböző eredményeket adnak a monszun várható változására. Egyesek szerint csökkenni, mások szerint növekedni fog a monszun intenzitása. Az itt élők számára mindkét lehetőség a kialakult életkörülményeiket veszélyezteti, akár az élelmiszergazdaságot, akár az ivóvízellátást érinti. Ugyanakkor az indiai monszunban beálló változások nemcsak Indiát, hanem az egész bolygónk éghajlatát fenyegetik.

4.jpg

ÓVJÁTOK MINDEN KÁROS HATÁSTÓL KÖRNYEZETETEKET!!!!!!!!!!!!!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 1
Heti: 14
Havi: 32
Össz.: 35 149

Látogatottság növelés
Oldal: Veszélyben a Földünk
Mindennapi élet blogjai (szeretet,szerelem,problémák,ötletek) - © 2008 - 2024 - redblogok.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »